Da jeg for nylig har investeret i en Garrett Pro-Pointer har jeg en Automax Precision v4 Pinpointer til overs, som jeg lige så godt kan få afhændet, hvis nogen er interesseret. Der kan evt. læses lidt om den her:
metaldetectingworld.co...tomax.html . Den er temmelig uhandy (vel ca. 50 cm lang, jeg har dog ikke målt den) og dermed ikke så nem lige at have til at sidde i bæltet eller lignende, hvilket også var en primær grund til, at jeg skiftede til Garrett. Jeg gad simpelthen sjældent bøvle med at tage Automaxen med ud.
Pinpointeren fulgte med, da jeg købte min brugte detektor i december 2008 og var dengang ubrugt. Jeg har ikke brugt den specielt meget siden, så bortset fra lidt småridser fra sandkorn o.l. er den i god stand.
Prismæssigt forestiller jeg mig 250 kr + evt. forsendelse.