![Udvid/Kollaps indhold Udvid/Kollaps indhold](/themes/tf_halo/images/plus.gif)
Detecting People
![Udvid/Kollaps indhold Udvid/Kollaps indhold](/themes/tf_halo/images/plus.gif)
Bruger Info
|
Detektor › Krige, krudt og kugler › Millitæreffekter diverse
Plast magasiner til m95 Fundet med øjnene på det lokale øvelseområde..
Der er sikkert et par soldater der har fået sig en skideballe(; |
|
agersoe
|
| [08. Januar 2012 kl. 04:24]
|
Hmmm, de dimser var jeg nok gået lige forbi ! ![Griner Griner](/images/smiles/icon_lol.gif)
HÃ¥kan
|
| [08. Januar 2012 kl. 04:32]
|
Militären brukar ta allvarligt på förluset av dylika ting. Jag minns från min värnplikt att vi fick gå skallgång i snön i flera timmar för att hitta ett borttappat magasin.
Det sker stadig, at 100 værnepligtige lige kommer fire timer senere hjem fra øvelse end planlagt, fordi en enkelt mand har glemt noget i terrænet. Hjemmeværnsfolk derimod....
Må man gå på militære øvelsesområder ?? - måske der er en lille findeløn ved aflevering
xxxxxxx
|
| [08. Januar 2012 kl. 07:48]
|
Det er kritisk at mangle våbengenstand. Hvis det er en værnepligtig der har glemt disse i terrænet, så har der med garanti været iværksat eftersøgning med deltagelse af kompagniet. Omvendt er plastmagasiner forbrugsgenstand under udsendelse (så vidt jeg husker), så det er langt fra unormalt at have mere udstyr end det man er skrevet for. Slutteligt kan jeg huske et trick med at dele det i to, og så bytte 50% af stumperne (med et par ugers mellemrum), så man ender med to nye.
Ja du må godt gå på det øvelsesområde jeg går på (Kulsbjerg) tro mig, ude på det område smider de om sig med tingene, jeg har i hvertfald fundet 8 plast magasiner til m95 samt 2 metal magasiner til m75, pandelamper, løsskydningsforstærkere osv osv.. det er blevet en hel hobby for mig at lede efter tabt materiel 8-) 8-)
Tja, du må kun bevæge dig af stier og veje i Kulsbjergområdet, så det er jo stærkt begrænset, hvad der ligger der: forsvaret.dk/danilog/d...folder.pdf
Den med stier er der ingen der overholder (jo under øvelser) men ellers bliver hele området benyttet at ryttere løbere, hundeluftere osv ![Smil Smil](/images/smiles/icon_smile.gif)
![Udvid/Kollaps indhold Udvid/Kollaps indhold](/themes/tf_halo/images/plus.gif)
Album links
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
År 800-1240 Remender, beslag Andre fibler Fingerbøl, nåle Hestesko, stigbøjler, sporer, seletøjsbeslag/ pynt Klæde og produktplomber Vægtlodder, spillebrikker Bjælder, klokker Tenvægte/ mankeperler Knogler og lign. Medaljer og Emblemer Seglstamper, signetringe Kniv, knivdele, dupsko, økser Andre spænder Ringe År 1376 Oluf II-1559 Chr III Nøgler, låse, låsebeslag Smykkegenstande Perler År 1559 Fr II-1699 Chr V Div. remedier Keramik År 1699 Fr IV-1766 Fr V År 1766 Chr VII-1872 Chr IX Skivefibler Fugle, fisk, dyrefibler År 1873 Chr IX -
![Udvid/Kollaps indhold Udvid/Kollaps indhold](/themes/tf_halo/images/plus.gif)
Leksikon
![](modules/Content/images/blocks/closed.gif) | Metaldetektor |
![Udvid/Kollaps indhold Udvid/Kollaps indhold](/themes/tf_halo/images/plus.gif)
Dagen i dag i historien
|
| |