l detectingpeople.dk › Detektor › Jernalder › Fibel - Udenfor kategori
detectingpeople.dk
Udvid/Kollaps indhold Detecting People

Udvid/Kollaps indhold Bruger Info

Velkommen Gæst

Hvem er hvor: 3 Gæster

Detektor › Jernalder › Fibel - Udenfor kategori

Hjem

Nyeste fund
/

kommentarer

Mest sete
/

bedømte


 DetektorJernalder › Fibel - Udenfor kategori 
Retur til oversigt Vis/skjul billede information Slideshow BILLEDE 278/450 Send dette billede som et e-postkort Se forrige billede Se næste billede




Sølvfibel
 
 
Billede information
Tilføjet af:Henrik Brinch
Mål:2.8cm
Metal:Sølv
Landsdel:Anden
Fundet med:Andet
Album navn:Fibel - Udenfor kategori
Foreslå et andet album. Klik her.
Nøgleord:s�lv fibel
Vist:222 gange
URL:www.detecting.dk/coppermine/displayimage/pid=4770.html
 Henrik Brinch Christiansen [06. November 2009 kl. 22:47]
  og her link til Klaus'
www.fibula.dk/coppermi...=2232.html
 Jens Chr. Lau [06. November 2009 kl. 22:57]
  tillykke Henrik,og så ny plads! Metaldetektorpar
 Claus Feveile [06. November 2009 kl. 23:06]
  Er der noget jeg ikke ved...? Super fin fibel! Chokeret
 Henrik Brinch Christiansen [06. November 2009 kl. 23:41]
  Ny plads....googlede lidt rundt på Ribe kanten og faldt over 4 grube huse og hvad der lignede langhuse.... inde på de gule sider viste det sig så at være ihvertfald 2-3 langhuse, jernalder og 4 grubehuse. Var så ude sidste weekend for at se nærmere på det. På marken er der 2 langstrækte forhøjninger som passer præcis med husene. Der var flere potteskår end sten, og jeg fandt 2 meget flotte knusesten samt basalt lava. Med detektoren kom denne fine sølvfibel for ligesom at bekræfte at her er sgu noget. Så jo Claus, der er noget at se frem til Blinks
 Peter [07. November 2009 kl. 01:49]
  Hvordan kan man se på et billede at der har været beboelse? Et billede vil hjælpe tak Thumbsup
 Henrik Brinch Christiansen [07. November 2009 kl. 01:53]
  Der skal flere ting til Peter. Et luftfoto kan give de første gode "mavefornemmelser" dernæst et besøg på lokaliteten som her, der gav foruden denne sølvfibel, knusesten og en ufattelig mænge potteskår fra jernalder og op, samt basalt lava. Jeg kan prøve lægge luftfotoet ind lidt senere idag.
 Peter [07. November 2009 kl. 02:26]
  Spændende. Er her et sted hvor man kan ligge kort op og få dem "bedømt"? Jeg har et par interessante områder jeg godt kunne tænke mig andre kiggede på..
 Henrik Brinch Christiansen [07. November 2009 kl. 02:31]
  Du kan bare lægge dem ind som "manglende ID" det er det album den selv foreslår som standard.
 Henrik Brinch Christiansen [07. November 2009 kl. 02:45]
  Her ses først hvad jeg spottede på alm. google earth.
www.fibula.dk/images/i...lekort.jpg

og hernæst bekræftende på degulesider
www.fibula.dk/images/id/degule.jpg
 Peter [07. November 2009 kl. 02:58]
  Man skal godt nok være vågen hva´... der er jo prikker overalt på det kort.!

Tak for kort, jeg kvitterer med 2x 3 fliget fibler fundet på samme mark. - Hvis jeg kan finde ud af at uploade dem.
 Henrik Brinch Christiansen [07. November 2009 kl. 03:01]
  Hvis du har problemer med at uploade, og ender på en helt hvid side, så er det for det meste fordi billederne er for store. Den klarer højst omkring 1200x1200 punkter. Så hvis du har mulighed for at formindske dem og prøve igen kan det hjælpe. Ellers kan man altid maile dem ind på admin @ fibula.dk, så lægger jeg ind i dit navn.
 Jakob Øhlenschlæger [07. November 2009 kl. 09:27]
  Lige et link til luftfotoarkæologi (findes sikkert allerede andet sted på siden, men nu kom emnet jo op og der blev spurgt til det): www.luftark.net/
 Klaus Thorsen [07. November 2009 kl. 14:36]
  Til Henrik: Det er altid rart at kunne lære ting videre,til andre.Tillykke med den fine sølvfibula. Klaus. Drille
 Steen Arne Ahlgren [07. November 2009 kl. 15:32]
  Flot sølvfibel Zoom Foto Thumbsup
 Flemming Nielsen [07. November 2009 kl. 16:46]
  Det ser ud som et meget spændende område .. Thumbsup

Udvid/Kollaps indhold Album links

Udvid/Kollaps indhold Leksikon

Udvid/Kollaps indhold Dagen i dag i historien