De ligner, men så alligevel ikke. "korsene" fra klootschieten har altid 6 ben/pigge, mens de kors vi har fundet kun har 4. Der har ikke været brudflader, på nogle af dem vi har fundet. Det er rigtigt godt husket/set, og jeg takker for hjælpen. Desværre er det nok ikke den rigtige løsning på gåden.
@Frank, nej disse er helt sikkert fra den Hollandske spil Klootshieten. Men hvis du mene at dem Tobias og jeg har fundet er afbalanceringsbly, så er du ikke ene om det, men jeg kunne nu godt tænke mig at se hvor/hvordan det har set ud? (evt. en illustration)
Ditto. Jeg har ännu inte lyckats hitta skriftliga belägg för eller bilder av så kallade avbalanseringsbly. Jeg tror det er noget helt annat, men hvad :?: