
Detecting People

Bruger Info
|
Detektor › Blandet (Til sortering) › Nyeste billeder
Detektor › Blandet (Til sortering) › Nyeste billeder |
Kniv i kobber el. bronze... (ca. 7cm på længste led) Fandt denne kniv på en tur i weekenden, Den har fået et ordentligt buk, af ploven vil jeg tro. Nogle herinde der har et bud på dens alder?, det giver jo ikke meningen at man i nyere tid har lavet en kniv i kobber/bronze?(den er ikke jern da denne blev diskremineret på dagen)...Jeg håber og tror den er gammel :)
Ps. Håber disse billeder er bedre, havde desværre ikke lige noget sort som kunne bruges til underlag. |
|
obs
|
| [27. Februar 2008 kl. 04:03]
|
Meget bedre billeder. Det er ikke fragment af en klinge (dolk/sværd) men kan være del af så meget andet! Hvis det overhovedet er oldtid/middelalder, kan jeg tro, at det er kanten af en spand eller lignende. Evt. kantbeslag til et skrin?
Benny P
|
| [28. Februar 2008 kl. 00:01]
|
det ser ikke så gammelt ud, det er ikke til at se hvad det er ,mem det ligner da et knivsblad med pg.alderen er det ikke en kniv.måske 1700-1800 tallet,

Album links
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
År 800-1240 Remender, beslag Andre fibler Fingerbøl, nåle Hestesko, stigbøjler, sporer, seletøjsbeslag/ pynt Klæde og produktplomber Vægtlodder, spillebrikker Tenvægte/ mankeperler Knogler og lign. Medaljer og Emblemer Seglstamper, signetringe Bjælder, klokker Ringe År 1376 Oluf II-1559 Chr III Nøgler, låse, låsebeslag Kniv, knivdele, dupsko, økser Andre spænder Perler År 1559 Fr II-1699 Chr V Div. remedier Smykkegenstande Keramik År 1699 Fr IV-1766 Fr V År 1766 Chr VII-1872 Chr IX Skivefibler År 1873 Chr IX - Fugle, fisk, dyrefibler

Leksikon
 | Metaldetektor |

Dagen i dag i historien
|
| |