
Detecting People

Bruger Info
|
Detektor › Krige, krudt og kugler › Millitæreffekter diverse › Flest vist
Mærkelig dims fra i dag. -
Denne "dims" er fundet i dag på en bymark.
Den er 5,80 cm og har tilsyneladende ingen huller eller øser eller andre påsatte eller afbrækkede stykker.
Kanten på det ombukkede "hoved" er relativt skarpt.
Materialet er bronze eller lign.
- |
|
Trygve
|
| [31. Juli 2011 kl. 03:15]
|
om ikke dette er en beltekrok fra ca 16-1700tallet Steen. vi trenger mere info om disse, så er det noen som har nærmere linker til de så er det fint. finds.org.uk/database/.../id/178377
Tak, Trygve. Jeg tror faktisk, at det er sådan en bæltekrog ! :-D Hvad jeg ikke forstår er, hvordan den har været fastgjort til et bælte ???
PS: I Gordon Baileys bog: "Bottons and Fasteners" er denne type ikke vist under fasteners, så spørgsmålet er, om det nu også er en sådan ???
Trygve
|
| [31. Juli 2011 kl. 03:36]
|
kanskje var den trukket igenem ett hull eller en skåret sprekk i belte, men jeg savner mere info om disse, da jeg har to lignende din, og sett ett og annet funn i Norge. Kanskje hang det en kniv i kroken dengang da. Men du skal ha tillykke med dit fine fund. :-D
Tak for hjælpen, Trygve. Jeg håber, at andre kan bidrage til en opklaring af denne !
Tobias
|
| [31. Juli 2011 kl. 21:19]
|
Det er en haegte til en bajonetskede. Kallas også for "frog hook" eller "frog clip". Liknande på skeden i midten på denne billeden: [url=http://i1020.photobucket.com/albums/af328/trondwi/Vaapen/020.jpg]LINK[/url] & sådan ser det ut når skeden sitter på sin plads i en "frog" (netop som Trygve skriver) [url=http://www.jarnaginco.com/artwork/catalog/Frogs/enfield%20scabbard%20and%20frog.JPG]LINK[/url] :idea:
|
|

Album links
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
År 800-1240 Remender, beslag Andre fibler Fingerbøl, nåle Hestesko, stigbøjler, sporer, seletøjsbeslag/ pynt Klæde og produktplomber Vægtlodder, spillebrikker Seglstamper, signetringe Bjælder, klokker Tenvægte/ mankeperler Knogler og lign. Medaljer og Emblemer Kniv, knivdele, dupsko, økser Andre spænder Ringe År 1376 Oluf II-1559 Chr III Nøgler, låse, låsebeslag Smykkegenstande Perler År 1559 Fr II-1699 Chr V Div. remedier Keramik År 1699 Fr IV-1766 Fr V År 1766 Chr VII-1872 Chr IX Skivefibler Fugle, fisk, dyrefibler År 1873 Chr IX -

Leksikon
 | Metaldetektor |

Dagen i dag i historien
 Den 27. marts, 1513 Spanieren Juan Ponce de Leon opdager Florida
|